
Izvor: rtv.rs
Photo: rtv.rs
NOVI SAD –
Ispaša stoke na pašnjacima predstavlja jedan od najstarijih načina uzgoja domaćih životinja koji se u modernom stočarstvu sve više prepoznaje kao sistem sa brojnim prednostima. Posebno kada govorimo o uzgoju preživara poput ovaca i goveda, pašnjaci nude višestruke koristi za zdravstvenu bezbednost životinja, kvalitet proizvoda, ekonomsku održivost i očuvanje životne sredine. U kontekstu Srbije, ova tema ima poseban značaj s obzirom na trend preoravanja pašnjaka koji ugrožava tradicionalne sisteme stočarstva.
Stočar Adam Bugar u Ečki ima 260 grla goveda rase Hereford u sistemu uzgoja krava-tele. Životinje su u tom sistemu najvećim delom godine na ispaši. Međutim, pašnjaka je sve manje.
Pokrajinska vlada je još 2008. godine počela da pravi inventar po strukturi i nameni poljoprivrednog zemljišta u Vojvodini. Na tom spisku poslova bila je i analiza pašnjaka. Taj posao je dodeljen Udruženju „Agroprofit“, a predsednik udruženja Čedomir Keco kaže da smo samo od tada izgubili oko 30.000 hektara pašnjaka.
Keco navodi brojne ekonomske i zdravstvene benefite pašarenja.
Dobili smo odgovor i iz Ministarstva poljoprivrede u vezi sa ovom problematikom.
Ukratko, prema odredbama Zakona o poljoprivrednom zemljištu pašnjaci se mogu pretvoriti u obradivo zemljište samo ako se time postiže racionalnije i ekonomičnije korišćenje zemljišta i to ukoliko se prethodno izradi projekat pretvaranja pašnjaka u obradivo zemljište.
Za nezakonito preoravanje pašnjaka sledi prekršajna prijava, a moguće i da se poljoprivredno gazdinstvo kazni pasivnim statusom, čime gubi pravo na podsticaje.