NEDOVOLJNO DOMAĆEG SEMENA ZA PROLEĆNU SETVU
Beograd, 20. novembar 2012.
Ove godine u našoj zemlji nije proizvedeno (evidentirano) dovoljno semena za proletnju setvu – poruka je sa savetovanja Semenarske asocijacije Srbije proizvođača i uvoznika semena. Reč je o semenu kukuruza, soje i suncokreta. Jedan od razloga za ovakvu prognozu je mali ovogodišnji rod zbog suše, ali i sve manje ratara koji su spremni da proizvode semensko zrno. Da bi se situacija popravila i da se Srbija vrati na optimalne površine semenske proizvodnje, potrebno je stručno utvrditi model organizacije ove proizvodnje, uz osnivanje posebne službe u Upravi za zaštitu bilja Ministarstva poljoprivrede, kao i opremanje nezavisne laboratorije, o čemu je na savetovanju govorio prof. dr Jan Boćanski, direktor Uprave za zaštitu bilja i prisutnima ponudio tri modela organizacije.
On je istakao da bez novih institucija povezanih u jedan sistem u okrilju države semenska proizvodnja u Srbiji neće biti kvalitetna, niti izvozna grana.
– Da bi započeli temeljnu organizaciju semenske proizvodnje potrebno je da se opredelimo za rešenja koja su već poznata u svetu od SAD, preko Nemačke, Mađarske do Češke ili Slovačke. Svaki sistem tamo ima način priznavanja sorti, precizno utvrđen postupak proizvodnje, kontrolu i plasman i svaki sukob interesa je isključen. Dakle, dolazi vreme kada postojeće laboratorije u semenskim kućama neće odlučivati o kvalitetu sopstvenog semena, već će to činiti neutralna laboratorija – rekao je dr Jan Boćanski.
Dr Jan Boćanski
Proizvođači semena su zabrinuti, jer je sve manje ratara koji ulaze u ovu proizvodnju, o tome je dr Nenad Vasić (AS hibridi) rekao:
– Privatizacijom velikih sistema novi vlasnici ne proizvode seme, a na malim parcelama je nemoguće postići „izolaciju” i zato nam se površine smanjuju. Kada bi bilo moguće mogli bi duplo više zasejati kukuruza za produkciju, nego što činimo danas. Izlaz vidim da se kod davanja u zakup državne zemlje da prednost proizvođačima semena i da se na tim parcelama podstakne i navodnjavanje – rekao je Vasić.
Dr Nenad Vasić
Dr Milan Pavlov iz Asocijacije je upozorio da je potrebno efikasno sprovesti sve inovacije, jer semenska proizvodnja po obimu prinosa i površina opada.
– Naše mesto na tržištu pre dvadesetak godina sada su uzeli drugi i sa vrednošću proizvedenog semena od 178,2 miliona evra mi nismo među deset najboljih u Evropi – rekao je dr Pavlov.
Dr Milan Pavlov
Dr Svetlana Balešević Tubić, generalni sekretar Asocijacije je istakla da je Asocijacija spremna da sarađuje sa državnim institucijama da bi se semenarstvo vratilo na viši nivo.
– Svaka država mora da se trudi da održi na visokom nivou nacionalno semenarstvo, bez obzira na otvorenost tržišta i slobodnu konkurenciju, jer domaće sorte i hibridi predstavljaju nacionalno blago jedne države. Za našu državu izvoz semena predstavlja značajan izvor deviznog priliva, te je nedopustivo da se pogrešnom politikom u semenarstvu ne obezbeđuje povrat novca i ulaganje u oplemenjivanje novog sortimenta i novih tehnologija – rekla je dr. Svetlana Balešević Tubić.
Danilo Golubović i dr Svetlana Balešević Tubić
Danilo Golubović, državni sekretar za poljoprivredu je obećao da će resorno ministarstvo ubrzati sve poslove na definisanju novog modela organizacije semenarstva za koji se proceni da je za našu zemlju najprihvatljiviji.
U Ministarstvu poljoprivrede završena je procedura za prijem Srbije u Međunarodnu uniju za zaštitu novih biljnih sorti, o čemu je postojala inicijativa i pre 12 godina, ali su pojedini lobiji sprečili to članstvo.